W dzisiejszych czasach często pojawiają się nawykowe poronienia, a także niepłodność, która obecnie spotyka bardzo dużo par starających się o dziecko. Zdarza się, że niepłodność pojawia się u par, które starają się o kolejnego potomka. Jest wiele czynników, które powodują problemy z zajściem w ciążę albo jej utrzymanie. Mogą to być przyczyny genetyczne, anatomiczne albo hormonalne. Często jednak powodem są czynniki immunologiczne. Badania immunologiczne są w stanie wykazać, czy u pacjentów starających się o dziecko nie występują zaburzenia w funkcjonowaniu układu odpornościowego, które powodują niekorzystne efekty.
Co to jest badanie HLA-C?
Badanie HLA-C powinno zostać wykonane przez kobiety mające problemy z niepłodnością, z zapłodnieniem in vitro oraz nawykowymi poronieniami. Badanie wykonuje się także u ich partnerów. Robi się je kiedy podejrzewana jest niepłodność immunologiczna. W jej przypadku w organizmie produkowane są przeciwciała przeciwko komórkom, które odpowiadają za rozwój dziecka i hamują prawidłowy przebieg ciąży. Dzięki badaniu można ustalić genotyp pacjentki i dobrać odpowiednie metody leczenia.
Umów wizytę na badanie HLA-C
Badanie HLA-C możesz wykonać na terenie całej Polski. Wystarczy, że uzupełnisz poniższy formularz lub skontaktujesz się z nami telefonicznie lub na czacie i podasz nam dogodny termin, a my umówimy Cię w najdogodniejszej dla Ciebie lokalizacji. Terminy badania są dostępne bardzo szybko, nie musisz czekać w kolejce.
Umów badanie
Jak przygotować się do badania HLA-C?
Pacjenci na badanie umawiani są z kilkudniowym wyprzedzeniem. W trakcie badania pobierana jest krew żylna. Nie trzeba być na czczo. W wypadku, gdy pacjent jest po transfuzji krwi zaleca się odczekanie 3 miesięcy licząc od daty przetoczenia krwi, aby wyniki były prawidłowe. U pacjentów po przeszczepie szpiku zamiast krwi pobiera się inną tkankę. Mogą to być komórki śluzówki jamy ustnej lub fibroblasty.
Czy na badanie HLA-C trzeba być na czczo?
Nie. Na badaniu nie ma konieczności bycia na czczo.
Ile się czeka na wyniki HLA-C?
Na wyniki badania czeka się zazwyczaj do 10 dni roboczych. Najlepiej po ich otrzymaniu skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego procesu leczenia.