Badanie kariotypu dla par to jedno z podstawowych badań genetycznych, które są wykonywane w wielu okolicznościach, najczęściej jednak w czasie starania się o potomstwo. Analiza jest refundowana w ramach NFZ wyłącznie w określonych przypadkach, jednak badanie można znacznie łatwiej wykonać na własną rękę.
Czy na badanie kariotypu dla par trzeba być na czczo?
Badanie kariotypu dla par nie wymaga specjalnych przygotowań, w tym zgłaszania się do laboratorium na czczo. Do analizy pobierana jest próbka krwi żylnej, jednak wyodrębniany jest z niej materiał DNA, który nie zmienia się bez względu na dietę. Oczywiście dla własnego komfortu pacjenci powinni zgłosić się na pobranie próbki krwi spożywając wcześniej odpowiednią ilość wody, mogą również zjeść lekki posiłek.
Ile się czeka na wynik badania kariotypu dla par?
Badanie cytogenetyczne wymaga wyhodowania odpowiedniej ilości komórek do badania, z tego też powodu wynik nie jest dostępy z dnia na dzień. Na wynik badania kariotypu dla par czeka się około 3 tygodni. O możliwość odebrania wyniku warto zapytać w laboratorium, w którym zostaje zlecone badanie.
Jak wygląda badanie kariotypu dla par?
Badanie kariotypu dla par opiera się na próbce krwi żylnej, która jest pobierana od pary w laboratorium lub możliwe jest pobranie takiej próbki w domu. Następnie próbka trafia do analizy, gdzie w warunkach laboratoryjnych przeprowadza się hodowlę limfocytów krwi obwodowej – można z nich łatwo wyodrębnić i poddać badaniu DNA ludzkie. Następnie materiał genetyczny poddawany jest analizie pod kątem prawidłowej budowy, ilości czy rozmieszczenia chromosomów.
Kiedy najczęściej pary decydują się na badanie kariotypu?
Najczęściej badanie kariotypu wykonują pary, które starają się o potomstwo. Analiza może posłużyć wyłącznie do sprawdzenia prawidłowości genów, ale również wykonuje się ją w przypadku nawracających poronień czy problemów z płodnością. Badanie kariotypu jest zalecane do wykonania również wówczas, kiedy para doczekała się potomstwa z wadami rozwojowymi lub istnieje podejrzenie choroby genetycznej.
Umów się na badanie kariotypu dla pary
Jeśli chcesz wykonać badanie kariotypu – umów się w najbliższej dla siebie placówce na badanie. Badanie wykonuje się z próbki krwi – jak do zwykłej morfologii, jednak nie trzeba być na czczo. Wystarczy dzień przed badaniem stosować dietę lekkostrawna oraz nie spożywać alkoholu.
Umów badanie