Zatrzymanie rozwoju zarodka to prawdziwy dramat dla pary oczekującej dziecka. Prowadzi on do obumarcia ciąży i poronienia. Taki stan może być wywołany przez wiele czynników. Warto sprawdzić, co było przyczyną obumarcia ciąży poprzez badania na próbce z poronienia.
Objawy zatrzymania rozwoju zarodka
Zatrzymanie rozwoju zarodka można bardzo łatwo rozpoznać. Jego najczęstszym symptomem jest ustąpienie charakterystycznych objawów ciążowych np. mdłości czy bolesności piersi.
W pierwszym trymestrze ciąży kobieta w obumarłej ciąży może odczuwać bóle i skurcze brzucha. Pojawić się może również plamienie lub krwawienie.
W drugim i trzecim trymestrze ciąży kobieta może zauważyć także następujące objawy świadczące o zatrzymaniu rozwoju zarodka:
- Zmniejszanie się obwodu brzucha
- Brak wyczuwalnych ruchów dziecka
- Zmniejszenie masy ciała kobiety
- Brak wyczuwalnego tętna płodu podczas badania KTG
Zatrzymanie rozwoju zarodka – przyczyny
Zatrzymanie rozwoju zarodka może mieć wiele różnych przyczyn. Najczęstsze z nich to:
- Wady genetyczne zarodka
- Trombofilia wrodzona, czyli genetyczna skłonność do powstawania zakrzepów
- Wady nasienia – najczęściej jest to uszkodzenie DNA plemników
- Wady wrodzone macicy przegroda jamy macicy czy dwurożność macicy
- Cukrzyca
- Nieleczone choroby tarczycy
- Zmiany w macicy mięśniaki czy polipy
- Zakażenia grzybicze lub pasożytnicze
- Stosowanie używek w trakcie ciąży
- Zrosty wewnątrzmaciczne
- Krwiaki podkosmówkowe
- Zespół antyfosfolipidowy
- Niewydolność cieśniowo-szyjkowa
Jakie badania wykonać zatrzymaniu rozwoju zarodka? – pobierz bezpłatną listę
Poniżej możesz pobrać przydatną listę badań po poronieniu dla siebie i swojego partnera, które są pomocne w poznaniu przyczyny obumarcia zarodka. Dodatkowo na końcu listy badań znajdziesz kod zniżkowy na wybrane badania. Nie zwlekaj! Uzupełnij poniższy formularz, pobierz listę badań i rozpocznij odpowiednią diagnostykę po poronieniu, aby zwiększyć szanse na prawidłowy przebieg kolejnej ciąży.
Obumarcie ciąży – co dalej?
Pacjentka w obumarłej ciąży powinna jak najszybciej udać się do szpitala. Lekarz na miejscu przeprowadzi zabieg łyżeczkowania lub poda kobiecie leki wywołujące poronienie.
Pacjentka po obumarciu ciąży może wykonać badanie genetyczne płodu na próbce z poronienia. Sprawdzi ono, czy przyczyną utraty ciąży były czynniki genetyczne. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wady w genach mogą przyczynić się do kolejnego poronienia.
W badaniu na próbce z poronienia na życzenie rodziców może zostać ustalona także płeć. Pozwoli to na zarejestrowanie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego i skorzystanie z przysługujących praw po poronieniu
- zasiłku pogrzebowego
- skróconego urlopu macierzyńskiego
- odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej
Kobieta musi wcześniej poinformować lekarza o chęci wykonania badania na próbce z poronienia. Dzięki temu będzie on mógł odpowiednio zabezpieczyć próbkę. Może nią być np. kosmówka, kosmki kosmówki czy kawałek pępowiny. Każdy rodzaj próbki musi zostać zabezpieczony w sól fizjologiczną.
Jakie badania genetyczne materiału z poronienia mogę wykonać?
Badania genetyczne materiału z poronienia, które możesz wykonać, to:
Jak umówić badanie genetyczne na materiale poronnym?
Chcesz umówić badanie genetyczne na materiale poronnym? Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz on-line. Po jego uzupełnieniu konsultant medyczny skontaktuje się z Państwem, poprowadzi Cię krok po kroku przez całą realizacje badania oraz udzieli odpowiedzi na Twoje pytania.
Umów badanie