Kobiety planujące ciążę powinny się do niej odpowiednio przygotować. Kilka działań może zwiększyć szanse na poczęcie dziecka oraz lepiej przygotować organizm kobiety do ciążowych zmian. Właściwe przygotowanie do ciąży zmniejszy także ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Jak przygotować się do ciąży? Wyjaśniamy!
Przygotowanie do ciąży – suplementy
Kwas foliowy jest najważniejszym składnikiem, który powinien być suplementowany w ciąży. Jego niedobór w organizmie matki może mieć bardzo poważne skutki dla płodu. Do najczęstszych z nich należą wady cewy nerwowej, takie jak rozszczep kręgosłupa, przepuklina mózgowo-rdzeniowa, a nawet bezmózgowie. Lekarze zalecają, aby suplementację kwasu foliowego rozpocząć około 6 miesięcy przed rozpoczęciem starań o dziecko. Zalecana dawka dobowa to 0,4 mg.
Suplementacja kwasu foliowego jest jednym z najważniejszych elementów przygotowywania się do ciąży. Przyszłe mamy nie mogą jednak zapominać, że nie jest on jedynym ważnym suplementem. W okresie przygotowań do ciąży powinny one również stosować:
● Witaminę D
● Jod
● Selen
● Żelazo
● Kwasy omega
Przygotowania przed ciążą a konsultacje lekarskie
W okresie przygotowywania się do ciąży nie możemy zapomnieć o wizytach lekarskich. Kobieta na początku powinna udać się do ginekologa, który w przyszłości będzie prowadził ciążę. Lekarz oceni jej szanse na macierzyństwo na podstawie krótkiego wywiadu oraz kilku badań. Ginekolodzy najczęściej wykonują pacjentkom standardowe badanie ginekologiczne, badanie USG, cytologię oraz USG piersi.
Kobieta planująca macierzyństwo powinna również skontrolować stan swojego uzębienia. Przygotowania do ciąży są na najlepszym momentem na wizytę u dentysty, ponieważ ubytki w zębach mogą prowadzić do różnych powikłań ciążowych oraz poronienia. Leczenie zębów w ciąży może również nie być możliwe, ponieważ kobiety ciężarne nie mogą mieć wykonywanych zdjęć RTG. Warto więc zatroszczyć się o swoje zęby w trakcie przygotowywania się do ciąży.
Przygotowanie do ciąży – badania
Kobieta przed rozpoczęciem starań o dziecko powinna dokładnie sprawdzić swój stan zdrowia. W tym celu powinna wykonać następujące badania przed ciążą:
● Badania hormonalne – najważniejsze z nich to TSH, LH, FSH, AMH, prolaktyna, progesteron oraz estradiol. W badaniach sprawdzony zostanie poziom wymienionych hormonów. Ich nadmiar lub niedobór może mieć negatywny wpływ na proces starania się o dziecko, dlatego warto to skontrolować.
● Badania w kierunku zakażenia chorobami zakaźnymi – kobieta przede wszystkim powinna sprawdzić, czy nie jest zarażona różyczką, ospą wietrzną, cytomegalią, kiłą, toksoplazmozą, wirusem HIV oraz żółtaczką typu B i C. Zarażenia te mogą prowadzić do poważnych powikłań ciążowych, a nawet obumarcia ciąży.
● Badanie genetyczne WES Prekoncepcja – powinno ono zostać wykonane przez obojga rodziców w celu sprawdzenia, czy mogą przekazać dziecku wadę genetyczną. W badaniu WES Prekoncepcja dokładnie sprawdzany jest każdy gen pacjenta. Dzięki temu żadna mutacja genetyczna, którą może odziedziczyć dziecko, nie zostanie przeoczona.
Badanie to jest wykonywane metodą Sekwencjonowania Nowej Generacji (NGS). Dzięki użyciu tej technologii test ‘rozczytuje’ budowę wszystkich genów, a następnie poszukuje się w nich mutacji, mogących stanowić ryzyko choroby genetycznej. Na wyniku badania zostaną zaraportowane te zmiany w genach, które można uznać za ryzykowne.
Podczas konsultacji wyniku, lekarz genetyk pomaga go zrozumieć i dobrać odpowiednie dalsze postępowanie. Konsultacja taka kończy się wydaniem pisemnych zaleceń.
Próbka: wymaz z policzka
Czas oczekiwania na wynik: do 10 tygodni
- Bezpłatna organizacja pobrania próbki – nawet w domu pacjenta!
- Bezpłatna obsługa kurierska
- Dostęp do Panelu Pacjenta – gwarancja bezpieczeństwa danych osobowych i medycznych
Przygotowanie się do ciąży – zbilansowana dieta i aktywność fizyczna
Odpowiednie przygotowanie do ciąży wymaga utrzymywania zdrowego stylu życia. Przyszła mama powinna szczególnie pomyśleć o zbilansowanej i różnorodnej diecie. Najlepsze będzie spożywanie produktów bogatych w składniki odżywcze i o niskim ładunku glikemicznym. W diecie jak najrzadziej powinny pojawiać się fast-foody, słodycze, przetworzona żywność oraz napoje gazowane.
W okresie przygotowywania się do ciąży musi się również znaleźć miejsce dla regularnej aktywności fizycznej. Przyszła mama powinna uprawiać sport przynajmniej 3 razy w tygodniu przez 30 minut. Może ona postawić na dowolną aktywność fizyczną. Właściwa będzie zarówno siłownia, jogging czy jazda na rowerze, jak i spacery czy joga.
Kobieta utrzymująca zdrowy styl życia powinna także zrezygnować z wszelkich używek oraz zadbać o nawodnienie organizmu i ilość snu.
Zadzwoń i porozmawiaj ze specjalistą – to nie zobowiązuje Cię do zakupu badania WES.