Nieprawidłowe wyniki badania nasienia – co dalej?

badanie nasienia

Niepłodność w wielu przypadkach spowodowana jest przez czynnik męski. Wykryć możemy to, wykonując odpowiednią diagnostykę. Jej kluczowym elementem jest badanie nasienia. Sprawdź, kiedy wynik takiego badania świadczy o niepłodności i co można z tym zrobić!

Kiedy wynik badania nasienia jest nieprawidłowy?

Badanie nasienia, nazywane także spermiogramem, jest kluczowym badaniem w diagnostyce męskiej niepłodności. Podczas badania męskie nasienie analizowane jest pod kątem kilku różnych parametrów. Ich prawidłowe wyniki zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinny wyglądać następująco:

  • Objętość ejakulatu – przynajmniej 1,4 ml
  • pH – przynajmniej 7,2
  • Czas upłynnienia – mniej niż 60 minut
  • Liczba plemników na 1ml – przynajmniej 16 milionów
  • Liczba plemników w ejakulacie – przynajmniej 39 milionów
  • Ogólna ruchliwość plemników – przynajmniej 42%
  • Morfologia plemników – przynajmniej 4%

Wyniki niezgodne z powyższymi normami uznawane są za nieprawidłowe. Ich wyniki należy skonsultować z lekarzem, który zaleci nam dalsze działanie.

Badanie nasienia a badanie kariotypu

Diagnostyka męskiej niepłodności nie powinna zakończyć się na badaniu nasienia. Warto ją poszerzyć, aby sprawdzić, co dokładnie jest przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Szczególnie warto wykonać badanie kariotypu. Sprawdzi ono, czy przyczyną męskiej niepłodności są zmiany w układzie chromosomów.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przeprowadzenie badania kariotypu w szczególności u mężczyzn, u których wykryto azoospermię lub liczba plemników w ich ejakulacie nie przekracza 5 milionów. Badanie to rekomenduje się także w przypadku doświadczania poronień nawykowych oraz otrzymania wyniku badania materiału z poronienia wskazującego na możliwość zmiany genetycznej u rodziców.

Jak poprawić jakość męskiego nasienia?

Przyczyną nieprawidłowego wyniku badania nasienia mogą być czynniki genetyczne. Nie zawsze jednak problemy tego typu mają tak poważne podłoże. Bardzo często nieprawidłowości spowodowane są przez nieodpowiednią dietę. Jakość męskiego nasienia pogarsza się na skutek częstego spożywania produktów typu fast-food, napojów gazowanych, słodyczy, żywności przetworzonej oraz napojów alkoholowych.

Zmieniając sposób żywienia, możemy poprawić jakość naszego nasienia. Dieta mężczyzny powinna być bogata w szczególności w kwas foliowy, selen, cynk oraz witaminę E i C. Warto więc spożywać szpinak, ryby, produkty zbożowe, orzechy i nasiona, jaja oraz owoce cytrusowe.

 

Źródła:

  1. Łukaszuk, K., Kozioł, K., Jakiel, G., Jakimiuk, A., Jędrzejczak, P., Kuczyński, W., … & Wołczyński, S. (2018). Diagnostyka i leczenie niepłodności—rekomendacje polskiego towarzystwa medycyny rozrodu i embriologii (PTMRiE) oraz polskiego towarzystwa ginekologów i położników (PTGP). Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 3(3), 112-140.
Wszystkie artykuły
Back to Top