Alergia na pyłki to najczęściej występujący rodzaj alergii. Przyczyną objawów alergii są te alergeny, których źródłem jest środowisko zewnętrzne, między innymi ziarna pyłku drzew, kwiatów czy traw. Są małe, lekkie i suche, dzięki czemu mogą przemieszczać się z wiatrem na duże odległości. Stężenie pyłku roślin w powietrzu w okresie sezonu pylenia może zmieniać się z dnia na dzień i zależy od wielu czynników, na przykład pogody. To właśnie alergia sezonowa. Jej objawy najczęściej pojawiają się wiosną i latem. Jakie są objawy alergii na pyłki? Jak ją leczyć? Sprawdź!
Alergia na pyłki – co ją wywołuje?
Alergia na pyłki to najpowszechniejszy rodzaj i choroba alergiczna układu oddechowego. Na jej objawy, z których najczęstszym jest katar sienny, uskarża się już około 10–20% populacji. Występowanie symptomów tej alergii jest ściśle związane z kalendarzem pylenia konkretnych uczulających roślin. W Polsce najczęściej wywoływana jest przez:
- Pyłki traw – okres pylenia trwa od połowy maja do połowy lipca
- Pyłki drzew – pylenie rozpoczyna się na początku lutego, a kończy w połowie maja
- Pyłki chwastów – alergia pojawia się od maja do września
Alergia na pyłki zaczyna się wczesną wiosną, kiedy na drzewach pojawiają się pierwsze drobne kwiaty, a ich pręciki zaczynają pylić. W rezultacie w powietrzu unoszą się ziarna pyłku, które niczego nieświadomi alergicy wdychają każdego dnia. Co dziesiąta osoba mająca styczność z pyłkami roślin doświadcza na własnej skórze objawów uczulenia. Pylenie i pojawianie się objawów alergii na pyłki rozwija się zazwyczaj na początku lata, bardzo często trwając aż do września lub października.
Osoby dotknięte alergią na pyłki co roku doświadczają objawów uczulenia – kalendarz pylenia jest w miarę stały i wynika z niego, że w zależności od pogody i tego, co uczula, problemy mogą zacząć się prawie w każdym momencie.
Alergia na pyłki – objawy
Objawy alergii na pyłki pojawiają się sezonowo w okresie pylenia roślin, na które jesteśmy uczuleni. Jednym z typowych objawów alergii wziewnej jest katar sienny. U alergika mogą pojawić się również zmiany skórne (świerzbiączka lub pokrzywka) oraz astma oskrzelowa.
Objawy, które pojawiają się najczęściej to:
- wodnistym katarem
- napadami kichania
- uczuciem świądu wewnątrz nosa
- zapaleniem spojówek wywołującym łzawienie i pieczenie oczu
Oprócz charakterystycznych dla alergii symptomów może pojawić się również:
- stan podgorączkowy
- problemy z koncentracją
- ogólne rozbicie
Co roku objawy alergii na pyłki pojawiają się zazwyczaj w tym samym czasie, u wielu osób ten typ alergii na początku ma łagodną postać, a w miarę zwiększenia natężenia pylenia oraz rozwinięcia alergii nasila się powodując ostrzejsze objawy. Objawy alergii na pyłki często są podobne i charakterystyczne również dla innych jednostek chorobowych. W takiej sytuacji nierzadko u pacjentów mylnie diagnozuje się na przykład przeziębienie.
Alergia na pyłki – jakie badania wykonać?
Jeśli podejrzewamy u siebie alergię na pyłki, to dobrym sposobem na diagnozę alergii jest wykonanie testów alergicznych z krwi. Analizują one stężenie przeciwciał IgE skierowanych na poszczególne alergeny. Określą więc, jakie alergeny wywołują nasze objawy. Testy alergiczne z krwi są wykonywane w panelach. W przypadku podejrzenia alergii na pyłki wykonuje się panel wziewny.
Badanie to wykonuje się na próbce krwi żylnej. W wyniku testu z krwi znajdziemy informacje o stężeniu konkretnych przeciwciał IgE oraz o tym, które alergeny uczulają pacjenta, a które nie są dla niego szkodliwe.
Test alergiczny – jak wykonać testy alergiczne z krwi?
Jakie są ich zalety tych badań?
- Łatwość wykonania – do badania potrzebna jest niewielka próbka krwi w trakcie pobrania w placówce
- Możliwość przeprowadzenia na zlecenie prywatne bez wcześniejszego umawiania odległych wizyt u lekarza
- Bezpieczeństwo – nie ma zagrożenia wystąpienia nagłych i groźnych objawów, jak w przypadku wykonywania testów skórnych.
- Może zmniejszyć potrzebę wykonania prób prowokacji.
- Brak wpływu aktualnego leczenia objawowego, przyjmowanych leków na wiarygodność wyniku – do wykonania badania nie trzeba odstawiać leków
- Jednoczesna analiza wielu alergenów, co umożliwia późniejsze dostosowanie dokładnego leczenia.
- Możliwość wykrycia reakcji krzyżowych.
Umów się na testy alergiczne
Wystarczy do nas zadzwonić, napisać lub wypełnić formularz kontaktowy i umówić się na pobranie do placówki
Badanie to możecie Państwo wykonać bez kolejek Wystarczy umówić z nami dogodny dla siebie termin w najbliższej dla Państwa placówce. Na miejscu personel pobierze próbkę krwi jak do zwykłej morfologii.
Aby umówić się na test w kierunku alergii wystarczy uzupełnić poniższy formularz. Następnie skontaktujemy się z Państwem w celu potwierdzenia wizyty.
Umów badanie
Badania molekularne – szersza możliwość diagnostyki alergii
Diagnostyka molekularna chorób alergicznych daje możliwość analizy swoistych przeciwciał wobec ściśle określonych molekuł, czyli komponentów wchodzących w skład alergenu. W oparciu do tradycyjnej diagnostyki z krwi, badania molekularne zwiększają czułość oznaczeń sIgE, pozwalają ustalić precyzyjny profil uczuleniowy osoby badanej oraz pozwalają rozpoznać i zidentyfikować molekuły reagujące krzyżowo co pozwala dobrać dokładniejszą i indywidualną formę leczenia.
Sprawdź dostępne badania molekularne:
Diagnostyka Alergii MAX – 295 alergenów
- Kompletna diagnostyka alergii z rozszerzonym składem do 295 alergenów – (117 ekstraktów i 178 molekuł).
- Wynik testu dostarcza przydatnych informacji dla osób z nadwrażliwością na wiele alergenów – możliwość ustaleniu indywidualnego profilu uczuleniowego osoby badanej.
- Pobranie próbki w placówce w cenie badania – w całej Polsce.
- Wynik od 5 do 10 dni roboczych – czas liczony od momentu dotarcia próbek do laboratorium
- Brak przeciwwskazań – badanie może wykonać niezależnie od stanu klinicznego, aktualnych objawów, nie wymaga przygotowania i odstawienia leków
- Zastosowanie blokera CCD – eliminacja wyników fałszywie pozytywnych.
- Istotnie klinicznie skład
- Możliwość postawienia trafniejszej diagnozy i dobrania dokładnego leczenia – w tym immunoterapii
Alergia na pyłki – leczenie
Alergię na pyłki leczyć można na kilka sposobów. Najczęściej stosuje się leki przeciwalergiczne np. leki antyhistaminowe. Ich zadaniem jest łagodzenie objawów alergii. Nie są one jednak w stanie pozbyć się całkowicie jej symptomów.
Wielu pacjentów decyduje się na odczulanie, czyli leczenie przyczyn alergii. Jest to terapia, podczas której pacjent w formie szczepionek przyjmuje coraz większe dawki alergenu. Dzięki temu organizm uczy się tolerować daną substancję. Odczulanie trwa około 3-5 lat.