Jeśli para od dłuższego czasu bezskutecznie stara się o dziecko zazwyczaj diagnostykę rozpoczyna kobieta. Statystyki pokazują jednak, że przyczyną niepowodzeń w takim samym procencie może być czynnik męski. Jakie badania zatem warto wykonać, aby poznać przyczyny niepłodności u mężczyzny?
Niepłodność męska – objawy
Wielu mężczyzn przed pierwsza wizytą u lekarza chce się dowiedzieć, czy występują u nich jakiekolwiek objawy, które mogą wskazywać na problem z płodnością. To, co powinno zwrócić naszą uwagę to przede wszystkim:
• pieczenie przy oddawaniu moczu,
• ból w trakcie i po stosunku,
• zmiany w owłosieniu (mogą sugerować zaburzenia hormonalne),
• bóle jąder,
• małe jądra,
• zaburzenia erekcji,
• brak ochoty na seks,
• mniejsza objętość ejakulatu,
• zmieniony kolor lub konsystencja nasienia,
• zniekształcenie moszny,
• bóle prostaty.
Niepłodność męska jakie badania warto wykonać?
Pierwszym badaniem, któremu powinien poddać się mężczyzna jest:
- badanie nasienia, które obejmuje morfologię ejakulatu, czyli liczbę i ruch plemników, czas upłynnienia, stopień lepkości, objętość, pH
- badanie fragmentacji plemników, która wskaże czy występują uszkodzenia w DNA plemników (zbyt wysoki stopień uszkodzeń utrudnia zapłodnienie komórki jajowej oraz prawidłowy rozwój zarodka).
Przyczyny niepłodności u mężczyzn – badanie kariotypu
Szukając przyczyny niepłodności u mężczyzn wziąć pod uwagę również badania genetyczne w tym kierunku. Jednym podstawowych badan jest badanie kariotypu, które sprawdza, czy u mężczyzny występuje prawidłowy zestaw chromosomów. Nieprawidłowy ich układ lub zaburzenia w ilości chromosomów mogą przyczyniać się bowiem do niepowodzeń rozrodu.
Przyczyny niepłodności u mężczyzn – badanie CFTR
Kolejnym z zalecanych badań w diagnostyce przyczyn niepłodności męskiej jest badanie CFTR. Mutacje w tym genie są nie tylko przyczyną mukowiscydozy, ale również mogą powodować brak plemników w ejakulacie (azoospermię) lub ich małą ilość (oligozoospermię) bądź wrodzony brak nasieniowodów.
Przyczyny niepłodności u mężczyzn – badanie AZF
Analiza regionu AZF skupia się na badaniu genów zlokalizowanych na długim ramieniu chromosomu Y, które odgrywają kluczową rolę w procesie spermatogenezy, czyli tworzeniu plemników. Mutacje lub brak któregokolwiek z tych genów może prowadzić do zaburzeń w produkcji plemników, manifestujących się ich niską liczbą lub całkowitym brakiem.
Przyczyny niepłodności męskiej – jak wykonać badania?
Jeśli chcesz wykonać badania genetyczne, aby dowiedzieć się, gdzie tkwi przyczyna niepłodności umów się w 1 z 300 placówek w całej Polsce i wykonaj badania.
Do badania kariotypu pobierana jest próbka krwi, natomiast do badania AZF i CFTR próbka śliny.
Umów badanie
Co niekorzystnie wpływa na jakość nasienia?
Jedną z głównych przyczyn nieprawidłowości w nasieniu jest nieprawidłowy tryb życia:
- zła dieta,
- używki,
- nadwaga,
- brak ruchu,
- stres,
- przegrzewanie jąder.
Jeśli wyniki badania nasienia są nieprawidłowe warto zadbać o dietę bogatą w antyoksydanty, kwas foliowy, selen (poprawia ilość i ruchliwość plemników), witaminę C (która chroni przed uszkodzeniami DNA). Dodatkowo warto rozważyć pod okiem lekarza wprowadzenie odpowiednich suplementów, które mogą pozytywnie wpłynąć na parametry nasienia.