Celiakia (nietolerancja glutenu) z reguły kojarzona jest z objawami gastrycznymi np. bólem brzucha i biegunkami. Niewiele osób wie, że może ona powodować także objawy skórne, takie jak wysypka, zaczerwienienie czy świąd. Skórna postać celiakii nazywa się chorobą Dühringa. Jest ona w większości przypadków mylnie diagnozowana, ponieważ złudnie przypomina atopowe zapalenie skóry (AZS).
Celiakia – objawy skórne u dzieci, jakie mogą wystąpić?
Celiakia u dzieci w większości przypadków objawia się poprzez bóle brzucha, biegunki, zaparcia czy wymioty. Objawom tym mogą również towarzyszyć następujące objawy skórne:
- Wysypka
- Świąd
- Zaczerwienienie
- Opryszczka
- Rumień
- Grudki
- Pęcherzyki
- Szorstkość
W niektórych przypadkach symptomy gastryczne nigdy się nie pojawiają. Celiakia objawia się wtedy jedynie poprzez wymienione objawy skórne – jako skórną wersję celiakii często określa się chorobę Dühringa. Objawy celiakii u dzieci są zależne od wieku chorego dziecka oraz stopnia zaawansowania choroby.
Celiakia objawy skórne u dzieci – diagnoza
Objawy skórne celiakii u dzieci często są błędnie rozpoznawane. U wielu pacjentów bierze się je za objaw atopowego zapalenia skóry (AZS) lub egzemy. Warto więc po zauważeniu objawów skórnych wykonać badania na celiakię.
Przede wszystkim w pierwszej kolejności powinno się zbadać dzieci :
- Dzieci powyżej 3 roku życia z charakterystycznymi objawami celiakii
- Jeżeli pierwszego stopnia osób mają celiakię – rodzice, rodzeństwo
- Każde dziecko z towarzyszącym zaburzeniem autoimmunologicznym lub innym schorzeniem, zwłaszcza cukrzycą typu 1, autoimmunologiczną chorobą tarczycy, autoimmunologiczną chorobą wątroby, zespołem Downa, zespołem Turnera, zespołem Williamsa i selektywnym niedoborem immunoglobuliny A (IgA)
Dodatkowe wskazania do wykonania badań:
-
Występowanie niespecyficznym objawów o trudnej do wyjaśnienia przyczynie
-
Wątpliwości diagnostyczne – niejasne wyniki badań w kierunku problemów gastrycznych czy skórnych
-
Dzieci mające problem z ciągłymi niedoborami witamin i minerałów w organizmie, anemią
Sposobem na właściwe zdiagnozowanie objawów skórnych są testy genetyczne w kierunku celiakii. Polegają one na sprawdzeniu, czy w materiale genetycznym pacjenta znajdują się geny HLA DQ2,2, HLA DQ2,5 oraz HLA DQ8. Są to geny, których obecność jest powiązana z występowaniem celiakii. Jeśli żaden z nich nie zostanie wykryty, to objawy skórne pacjenta muszą mieć inną przyczynę. Z kolei, jeśli analiza wykryje obecność któregokolwiek genu, to konieczne będzie wykonanie badania na przeciwciała celiakii.
Umów badanie
Jak zamówić badanie serologiczne w kierunku celiakii? 👉 Kliknij
Sprawdź jeszcze – Pakiet “Zdrowe Jelita”
Objawy skórne celiakii u dzieci – leczenie
Skórną postać celiakii leczy się za pomocą ścisłej diety bezglutenowej. Spożywanie posiłków bez dodatku glutenu powinno spowodować ustąpienie wszystkich objawów choroby. Diety bezglutenowej pacjenci nie powinni wprowadzać na własną rękę. Jej stosowanie powinno się rozpocząć dopiero po zdiagnozowaniu celiakii. Ułożenie takiej diety warto powierzyć dietetykowi klinicznemu. Ułoży on dietę bezglutenową tak, aby nie powodowała niedoborów.