Celiakia to choroba uwarunkowania genetycznie. Na celiakię mogą zachorować jedynie osoby posiadające przynajmniej jeden z genów HLA: DQ2,2, DQ2,5, DQ8. Badanie genetyczne na celiakię wykonywane w naszym laboratorium pozwala na identyfikację tych kluczowych antygenów. Jeśli u pacjenta nie są one obecne, wówczas można celiakię praktycznie wykluczyć. Natomiast jeśli badanie genetyczne na celiakię będzie pozytywne, świadczy to o predyspozycji do jej wystąpienia i konieczności wykonania odpowiednich badań serologicznych.
Badanie genetyczne na celiakie – dlaczego warto wykonać?
Badanie genetyczne na celiakię to badanie, które:
- zaleca się przeprowadzić w przypadku niepokojących dolegliwości ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, wzdęcia, biegunki) oraz postępującej utraty wagi ciała w celu weryfikacji, czy może te problemy powodować nieleczona celiakia.
- badanie genetyczne jako jedyne pozwala wykluczyć celiakię, co jest szczególnie istotne dla osób, u których w rodzinie występują przypadki tej choroby.
- badanie jako jedyne można wykonywać będąc już na diecie bezglutenowej, w przeciwieństwie do oznaczeń stężenia przeciwciał we krwi oraz biopsji jelita.
- badanie jest wskazane do wykonania u osób z występującymi innymi chorobami na tle autoimmunologicznym jak np. Hashimoto, cukrzycę typu 1 oraz u pacjentów z zespołem Downa.
- badanie genetyczne w kierunku celiakii jest wskazane, jeśli zdiagnozowano celiakię u blisko spokrewnionego członka rodziny;
- zaleca się przeprowadzić przy dodatnim wyniku badania histopatologicznego (wycinka jelita cienkiego) i serologicznego, a także niejednoznacznego wyniku badania histopatologicznego.
- jest całkowicie nieinwazyjne; do wykonania testu wystarczy pobranie wymazu z policzka, badanie można przeprowadzić nawet w domu.
Dodatni wynik badania genetycznego (obecność choć jednego badanego genu), wraz z odpowiednio dodatnim wynikiem badania serologicznego może potwierdzić diagnozę – to celiakia. Badanie histopatologiczne odcinka jelita jest wykonywane w sytuacji niepewnego wyniku badania serologicznego oraz jako badanie oceniające stan jelit i kosmków jelitowych.
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji
Co dokładnie badamy?
Badanie genetyczne na celiakię obejmuje analizę haplotypów DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β.
Co zawiera nasze badanie genetyczne na celiakię:
- Najszerszy zakres badania (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
- Wynik badania już w 7 dni roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
- Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi). Dowiedz się więcej
- Badanie objęte jest gwarancją próbki – każda próbka która trafi do badania jest objęta gwarancją co oznacza, że gdyby wymaz okazał się „niewystarczający” kolejny zestaw otrzymają Państwo bezpłatnie.
- W razie potrzeby masz możliwość zmówienia 30-minutowej konsultacji telefonicznej wyniku ze specjalistą z zakresu gastrologii czy dietetyki klinicznej (dodatkowo płatnej)
- Badanie realizowane jest w certyfikowanym laboratorium genetycznym z 16-letnim doświadczeniem, w którym żaden wynik do tej pory nie został podważony.
Zamów test na celiakię
Test genetyczny celiakia – dla kogo jest przeznaczony?
Przyczyny celiakii nie są dokładnie i jednoznacznie zdefiniowane, na jej wystąpienie mają wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe, infekcyjne, immunologiczne oraz metaboliczne. Jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za wystąpienie choroby trzewnej są predyspozycje genetyczne. Celiakia często współwystępuje z innymi chorobami autoimmunologicznymi. Uznawane na całym świecie towarzystwo lekarskie ESPGHAN wytypowało grupę ryzyka rozwoju celiakii, w której powinno się wykluczyć obecność choroby.
Test genetyczny celiakia – grupa podwyższonego ryzyka rozwoju celiakii:
- chorzy z cukrzycą typu 1,
- osoby z zespołem Downa, Turnera, Williamsa,
- osoby z autoimmunologicznym zapaleniem wątroby,
- osoby z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy (Hashimoto, niedoczynność tarczycy, choroba Basedowa),
- osoby z selektywnym niedoborem IgA,
- krewni pierwszego stopnia chorych na celiakię.
- osoby będące na diecie bezglutenowej (wyniki badań serologicznych oraz biopsja jelita mogą być fałszywie negatywne)
- osoby z niejasnymi lub sprzecznymi wynikami badań serologicznych i histopatologicznych
- osoby cierpiące na inne choroby powiązane z celiakią, np. choroba Duhringa, niepłodność (u ok. 20% kobiet z niepłodnością lub ze skłonnością do poronień przyczyną zaburzeń może być celiakia)
Celiakia badanie genetyczne – kiedy i jak można wykonać?
Jeśli podejrzewasz u siebie lub u kogoś bliskiego trwałą nietolerancję glutenu, nie zwlekaj i w pierwszej kolejności zamów test dna na celiakię. Nieleczona celiakia aż 40-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów układu pokarmowego. Im wcześniej celiakia jest wykryta, tym zmiany w jelicie są prostsze do odwrócenia. Badanie genetyczne na celiakię da pewność w każdej sytuacji, niezależnie od diety czy stadium choroby, ponieważ geny się nie zmieniają i dieta nie ma na nie wpływu.
Umów badanie
Celiakia badanie genetyczne – wskazania do wykonania:
- Występowanie niespecyficznych objawów o trudniej do wyjaśnienia przyczynie
- Przypadki celiakii w rodzinie (celiakia jest chorobą dziedziczną)
- Wątpliwości diagnostyczne przy podejrzeniu celiakii
- Obawa o przekazanie celiakii potomstwu
- Choroby zwiększające ryzyko wystąpienia celiakii
Jak wykonać badanie genetyczne w kierunku celiakii?
- Badanie genetyczne pozwalające na wykrycie genów odpowiedzialnych za występowanie celiakii jest testem prostym, wiarygodnym i całkowicie bezpiecznym dla Pacjenta. Do jego wykonania wystarczy próbka z wymazu z policzka. Badanie jest całkowicie bezpieczne, szczególnie wygodne dla wykonania u dzieci.
- Aby zrobić test, najpierw należy zamówić go przez naszą stronę internetową. Badanie można wykonać w wybranej placówce w całej Polsce lub zamówić zestaw do pobrania pod wskazany adres. Do badania nie trzeba być na czczo.
- Gotowy wynik testu można odebrać przez internet – poprzez Panel Klienta
Może zainteresuje Cię również:
Badanie obejmuje:
- Wszystkie geny związane z celiakią– jeśli nie masz genów DQ2.2 i DQ2.5 oraz DQ8 to oznacza, że możesz być spokojny ponieważ nigdy nie zachorujesz na celiakię
- Dwie zmiany w genie LCT: C/T(-13910) oraz G/A(-22018) odpowiedzialne za nietolerancję laktozy
- Pisemne Zalecenia lekarskie i dietetyczne do wyniku celiakii
Czas realizacji badania: celiakia 7 dni roboczych, nietolerancja laktozy do 10 dni roboczych