Cena badania na celiakię uzależniona jest od tego, na jaki test się zdecydujemy. Pacjent ma do dyspozycji kilka badań, które mogą dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie „czy mam celiakię?” lub “czy mogę ją kiedykolwiek mieć?” Z tego artykułu dowiesz się, od jakiego testu najlepiej rozpocząć diagnostykę, aby koszty były najniższe. Zyskasz również informacje, jakie są ceny i ograniczenia poszczególnych testów oraz jak się do nich przygotować. Celiakia badania cena – dowiedz się więcej!
Badanie na celiakię cena – test genetyczny
Celiakia jest nietolerancją glutenu, która jest zapisana w naszych genach. Jeśli podejrzewasz więc u siebie lub u kogoś bliskiego tę chorobę, pierwszym badaniem jakie warto wykonać, jest test genetyczny. Pełny test genetyczny na celiakię zawiera informację, czy pacjent posiada geny HLA DQ2.2, DQ2.5 oraz DQ8. Brak tych genów wyklucza celiakię nie tylko teraz, ale również w przyszłości. Cena testu genetycznego zależna jest m.in. od jego zakresu, a także usług związanych z badaniem, takich jak pobranie materiału, czas realizacji badania, koszty wysyłki zestawu do pobrania próbek itp.
Sprawdź: Ile kosztują testy genetyczne na celiakię?
Dlaczego warto wykonać genetyczny test na celiakię?
- Jedyny pewny sposób, dzięki któremu można wykluczyć celiakię.
- Test można wykonać nawet w trakcie diety bezglutenowej.
- Badanie jest bezbolesne i proste do wykonania.
- W części sytuacji pozwala uniknąć biopsji jelita.
- Daje ważną informację dla rodziny, ponieważ celiakia może być dziedziczona.
- Pacjent otrzymuje bezpłatne zalecenia dietetyczne oraz lekarskie.
- Pozwala uniknąć poważnych konsekwencji, takich jak m.in. niepłodność czy nowotwory.
- Pewna diagnoza na całe życie, wynik ujemny to pewność, że celiakia Ci wcale nie grozi.
- Test jest całkowicie bezpieczny nawet dla małych dzieci.
Umów badanie
Dowiedz się więcej: Pakiet zdrowe jelita
Celiakia cena badania – ile kosztuje test?
W zależności od zakresu badania genetycznego: od 200 do 500 zł. Warto zwrócić uwagę na to, co jest w niej zawarte. Czasem laboratoria wykorzystują niewiedzę pacjenta, oferując badania genetyczne niemające wartości diagnostycznej. Większość pacjentów zwraca uwagę na niską cenę badania, a to nie zawsze gwarantuje pewny wynik. Od czego więc zależy cena badania na celiakię?
Zamów test na celiakię
Wybierając laboratorium DNA, należy zwrócić uwagę na:
- Zakres badanych genów – nie wszystkie laboratoria analizują geny DQ2,2 DQ2,5 i DQ8 w podjednostce α i β – jeśli badanie nie ma pełnego zakresu, czasem choroba może być błędnie wykluczona.
- Jakość odczynników – badanie powinno być przeprowadzone na odczynnikach posiadających certyfikat IVD. Część laboratoriów, ze względu na koszty, wykorzystuje odczynniki przygotowane samodzielnie we własnym laboratorium, a więc sama jakość i skuteczność odczynników nie jest sprawdzona.
- Stosowanie kontroli w czasie badania – każde laboratorium powinno zastosować szereg kontroli (np. jakości odczynników, prawidłowości funkcjonowania sprzętu, błędu ludzkiego), które są potwierdzeniem prawidłowo przeprowadzonego badania. Każdy element kontroli to dodatkowy koszt, który ma wpływ na końcową cenę badania.
- Udział w niezależnych badaniach jakości – każde rzetelne laboratorium powinno poddawać się niezależnym kontrolom w innych ośrodkach naukowych. Udział w tego typu programach jest płatny i laboratoria same decydują o tym, czy badają jakość oferowanych przez siebie usług na zewnątrz czy nie. O tym, czy laboratorium uczestniczy w tego typu zewnętrznych badaniach jakości, świadczą uzyskane certyfikaty.
- Czas realizacji badania – im dłuższy jest czas wykonywania badania, tym cena badania może być niższa. Jest to spowodowane tym, że laboratoria niemające zbyt wielu zleceń z danego badania ustalają dłuższe czasy realizacji – po to, aby mieć czas na pozbieranie odpowiedniej ilości próbek.
- Ponowne pobranie materiału do badań – chociaż większość testów genetycznych umożliwia pobranie wymazu z policzka do badania, który jest bardzo stabilnym materiałem, to jednak zdarzają się sytuację wymagające ponownego pobrania. Niektóre laboratoria – zwłaszcza te, które mają ustalone niskie ceny – nie gwarantuje bezpłatnych powtórek. Pacjent pozostaje więc dodatkowo obciążony kosztami, na które nie był przygotowany. Ponowne pobrania zdarzają się zarówno w przypadku pobrania krwi, jak i wymazu.
Test spełniający wszystkie wymienione wyżej kryteria możesz wykonać w laboratorium testDNA bez wychodzenia z domu, zamawiając zestaw do samodzielnego pobrania przez naszą stronę lub umawiając się na pobranie do punktu pobrań, gdzie wymaz zostanie pobrany przez personel medyczny.
Badania na celiakię cena – badania przeciwciał
Badania serologiczne to oznaczenie obecności i stężenia przeciwciał. Przeciwciała najczęściej oznacza się w surowicy krwi. W kontekście diagnostyki celiakii zwykle oznacza się stężenie przeciwciał w klasie IgA:
- przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG),
- przeciwko deaminowanemu peptydowi gliadyny (DGP)
- przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA)
Wysoką wartość diagnostyczną wykazują szczególnie przeciwciała transglutaminazy tkankowej (tTG) w klasie IgA – które należy wykonać wraz z ogólnym poziomem IgA (może się tak zdarzyć, że mamy niedobór IgA i badanie może dać fałszywy wynik). W przypadku wystąpienia niedoboru IgA ocenia się przeciwciała w klasie IgG. Można także od razu zbadać przeciwciała w obu klasach (IgA i IgG).
Wymienione wyżej przeciwciała są specyficzne dla celiakii – są to najczęściej zlecane badania serologiczne przez lekarzy gastrologów i ich obecność we krwi, wraz z pozytywnym wynikiem badania genetycznego, prawie zawsze jednoznacznie potwierdza chorobę. Należy jednak podkreślić, że negatywny wynik badania serologicznego nie wyklucza celiakii. Według najnowszych badań od 6 do 22% chorych na celiakię nie wytwarza w ogóle przeciwciał charakterystycznych. Co więcej – obecność przeciwciał w surowicy krwi nie zawsze oznacza zmiany w jelicie cienkim upoważniające do rozpoznania celiakii.
Ważne informacje na temat badania przeciwciał:
- Niestety brak przeciwciał we krwi nie wyklucza celiakii, ponieważ część osób chorych na celiakię w ogóle ich nie wytwarza.
- Aby to badanie było wiarygodne, pacjent musi przynajmniej przez 6 tygodni jeść produkty zawierające gluten – ten test jest zatem nieodpowiedni dla osób przebywających na diecie bezglutenowej.
- Serologiczne badanie na celiakię może nie wykazać wczesnego etapu choroby, dlatego badania krwi należy powtarzać.
- Ten rodzaj badania nie jest wskazany u osób przyjmujących leki immunosupresyjne, ponieważ wynik może być w ich przypadku fałszywie negatywny.
- Wynik badania krwi może być fałszywie pozytywny u osób z chorobami wątroby oraz przy silnej infekcji.
Biopsja jelitowa – czy jest pewnym badaniem?
Biopsja jest badaniem stosowanym głównie do oceny stanu jelit (w celiakii dochodzi do zaniku kosmków jelitowych, czyli małych wypustek w jelitach, których zadaniem jest lepsze wchłanianie substancji odżywczych) oraz stopnia zaawansowania choroby. Niektórzy uważają, że to badanie może jednoznacznie wykluczyć lub potwierdzić celiakię – otóż nic bardziej mylnego!
Nie pozwala ono stwierdzić, jaka jest przyczyna zaniku kosmków jelitowych – może być on spowodowany również np. wrzodziejącym zapaleniem jelit czy chorobą Leśniowskiego-Crohna. Nie wykaże ono również wczesnego etapu choroby ani nie będzie wiarygodne przy stosowaniu diety bezglutenowej. Jest to badanie bardzo inwazyjne i coraz częściej udaje się go uniknąć przy diagnostyce celiakii.