Pacjenci z cukrzycą są 10 razy bardziej narażeni na wystąpienie celiakii od osób zdrowych. Dzieje się tak ponieważ cukrzyca typu 1 oraz celiakia mają podobne podłoże genetyczne. Obwiniać można więc geny. Dodatkowo udowodniono, że odpowiednie leczenie celiakii pozytywnie wpływa na cukrzycę. Dlatego jeśli chorujesz na cukrzycę koniecznie wykonaj test dna na celiakię.
Celiakia a cukrzyca – jaki jest związek między nimi?
Współistnienie celiakii i cukrzycy jest coraz częściej występującą przypadłością, zarówno u dzieci jak i dorosłych. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną i w zależności od mechanizmu powstania, dzieli się na dwa typy:
Cukrzyca typu 1 dotyczy upośledzonego wydzielania insuliny o podłożu immunologicznym i diagnozowana jest najczęściej u dzieci i młodych osób.
Cukrzyca typu 2 wynika ze zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi oraz związanej z nią insulinoopornością.
- Według badań naukowych u chorych na cukrzycę typu 1 kilkukrotnie wzrasta ryzyko zachorowania na celiakię.
- Z kolei u osób będących na diecie bezglutenowej, stosujących żywność źle zbilansowaną, wysokoenergetyczną, bogatą w cukier i tłuszcz przy braku odpowiedniej aktywności fizycznej może rozwinąć się cukrzyca typu 2. Dlatego tak ważne jest racjonalne i zdrowe odżywianie na diecie bezglutenowej, które powinno być stosowane nie tylko w przypadku cukrzycy, ale także jako profilaktyka przed nią.
Celiakia i cukrzyca – co się dzieje u cukrzyka z celiakią?
Celiakia i cukrzyca współistniejąca często przybiera postać ukrytą lub utajoną, jednak jest to kwestia indywidualna. Celiakia ukryta charakteryzuje się brakiem typowych objawów nieprawidłowego wchłaniania składników odżywczych.
-
Objawy charakterystyczne, które mogą występować to na przykład: bóle brzucha oraz biegunki czy problemy skórne.
-
Mogą pojawiać się także objawy skąpe lub niecharakterystyczne – przede wszystkim zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę połączone z częstymi hipoglikemiami, zbyt mała wysokość ciała i masa ciała w stosunku do wieku, opóźnione dojrzewanie (u dzieci i młodzieży), nieprawidłowe stolce, niedokrwistość niedobarwliwa (z niedoboru żelaza), częste rozdrażnienie.
Celiakia – czym jest?
Celiakia, inaczej choroba trzewna, potocznie nazywana jest nietolerancją glutenu czy trwałą nietolerancją glutenu. Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną o podłożu genetycznym, charakteryzującą się trwającą całe życie (od momentu aktywacji) nietolerancją glutenu. Gluten to frakcja białka zawartego w zbożach takich jak: pszenica, żyto, jęczmień oraz owies, który jest zanieczyszczony glutenem.
Na celiakię mogą zachorować jedynie osoby posiadające przynajmniej jeden z genów HLA: DQ2,2, DQ2,5, DQ8. Celiakia uznawana jest za chorobę wieku dziecięcego, co jednak nie jest prawdą – mogą na nią zachorować osoby w każdym wieku.
Cukrzyca a celiakia – leczenie celiakii pozytywnie wpływa na cukrzyków
Pacjentowi z cukrzycą zaleca się zwykle stosowanie zwykłej diety pod względem kalorii, ilości protein, cukrów oraz tłuszczów. Natomiast po posiłku cukrzyk powinien zjeść m.in.: węglowodany złożone (chleb, makaron pełnoziarnisty…) aby zapobiec hiperglikemii. Jednak w przypadku gdy osoba z cukrzycą cierpi na celiakię produkty węglowodanowe muszą być bezglutenowe, w innym wypadku pacjent z każdym posiłkiem pogarsza swój stan zdrowia. Celiakia to podstępna choroba i niekoniecznie od razu widać jej objawy.
Cukrzyca – jak może Ci pomóc odpowiednia dieta bezglutenowa?
Dieta bezglutenowa to jedyny sposób leczenia celiakii, ale także dobrze wpływa na metabolizm cukrzyka. Dzieje się tak, ponieważ poprawia przemianę materii i może zmniejszać niedobór insuliny. W efekcie dieta bezglutenowa zapobiega poważnym komplikacjom zdrowotnym np. anemii lub osteoporozie.
Chorujący na cukrzyce typu I – insulinozależną, znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na celiakię. Jeżeli chorujesz na celiakie typu I to rozpocznij diagnostykę i koniecznie wykonaj badanie genetyczne w kierunku celiakii. Jeżeli wynik badania genetycznego będzie negatywny, to wtedy można wykluczyć celiakię, jeżeli wynik będzie pozytywny to wtedy do potwierdzenia aktywności celiakii potrzebne jest wykonanie jeszcze badania serologicznego w kierunku celiakii.
- Dodatni wynik badania genetycznego (obecność choć jednego badanego genu), wraz z odpowiednio dodatnim wynikiem badania serologicznego może potwierdzić diagnozę – to celiakia. Badanie histopatologiczne odcinka jelita jest wykonywane w sytuacji niepewnego wyniku badania serologicznego oraz jako badanie oceniające stan jelit i kosmków jelitowych.
Test na celiakię – co dokładnie badamy?
Badanie genetyczne na celiakię obejmuje analizę haplotypów DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β.
Co zawiera nasze badanie genetyczne na celiakię:
- Najszerszy zakres badania (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
- Wynik badania już w 7 dni roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
- Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi). Dowiedz się więcej
- Badanie objęte jest gwarancją próbki – każda próbka która trafi do badania jest objęta gwarancją co oznacza, że gdyby wymaz okazał się „niewystarczający” kolejny zestaw otrzymają Państwo bezpłatnie.
- Badanie realizowane jest w certyfikowanym laboratorium genetycznym z wieloletnim doświadczeniem, w którym żaden wynik do tej pory nie został podważony.
Umów badanie
Może zainteresuje Cię również:
Badanie obejmuje:
- Wszystkie geny związane z celiakią – jeśli nie masz genów DQ2.2 i DQ2.5 oraz DQ8 to oznacza, że możesz być spokojny ponieważ nigdy nie zachorujesz na celiakię.
- Dwie zmiany w genie LCT: C/T(-13910) oraz G/A(-22018) odpowiedzialne za nietolerancję laktozy.
- Pisemne zalecenia lekarskie i dietetyczne do wyniku celiakii.
- Czas realizacji badania: celiakia 7 dni roboczych, nietolerancja laktozy do 10 dni roboczych.
Warto wiedzieć: