W dzisiejszych czasach niepłodność stanowi ogólnospołeczny i bardzo poważny problem. Szacuje się, iż odnosi się on aż do 1,5 miliona par! Zgodnie z przedstawionymi informacjami według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), niepłodność jest brakiem możliwości zajścia w ciążę przez okres wynoszący 12 miesięcy mimo regularnie odbywanych stosunków płciowych i bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Niepłodność może odnosić się zarówno do kobiet, jak i mężczyzn i może ona mieć swoje przyczyny w znajdujących się w ludzkim genomie nieprawidłowościach.
Jaki jest koszt badania HLA-C?
Badanie HLA-C wynosi około 450-500 zł. Konkretna cena zależy jednak od wybranej placówki, w której wykonuje się test. Zaleca się, aby uzyskany wynik skonsultować ze specjalistą immunologiem albo ginekologiem, który specjalizuje się w niepłodności immunologicznej.
Badane HLA-C – dla kogo?
Badanie HLA-C jest wskazane dla par z podejrzeniem niepłodności immunologicznej. W tym przypadku przeszkodą w zajściu w ciążę mogą być przede wszystkim zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego u kobiety bądź u mężczyzny. Uzyskane wyniki mogą być pomocne w przypadku np. nawracających poronień. Są to tzw. poronienia idiopatyczne – o niewyjaśnionej dotąd etiologii. Wyniki przydają się też w przypadku problemów związanych z implantacją zarodka.
Czym jest badanie HLA-C?
Badanie HLA-C jest molekularnym badaniem genetycznym. Jego celem jest sprawdzenie, czy pary mają problem z zajściem w ciążę przez niepłodność immunologiczną. Ten test powinna wykonać kobieta i mężczyzna. Badanie HLA-C wykonuje się na próbce z pobranej krwi żylnej. Wcześniej nie trzeba przygotowywać się w specjalny sposób, zatem nie trzeba być nawet na czczo. Uzyskany wynik należy skonsultować z lekarzem.
Badanie HLA-C – kiedy powinno się je wykonać?
Badanie HLA-C trzeba wykonać przede wszystkim w przypadku niepłodności. Ten test jest zalecany kobietom, które kilkukrotnie doświadczyły poronienia nie znając jak dotąd przyczyny poronienia. To badanie jest pomocne również po nieudanych próbach zapłodnień metodą in vitro.