Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym jest badanie KIR, bo nie każdy miał potrzebę wykonania go. Niektórym może ono okazać się jednak szczególnie przydatne. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się tego, jak przebiega badanie KIR i kiedy warto je wykonać. Należałoby też mieć świadomość tego, czy należy w jakikolwiek sposób się do niego przygotowywać.
Czy trzeba się przygotować na badanie KIR?
Wiele osób zainteresowanych wykonaniem badania KIR może zastanawiać się nad tym, czy i w jaki sposób trzeba się do niego przygotować. Na szczęście, żadne specjalne przygotowanie do wyżej wymienionego badania nie jest konieczne. Aby można było przeprowadzić badanie KIR wystarczy po prostu oddać próbkę krwi żylnej. Co ciekawe, wcale nie trzeba być na czczo.
Dlaczego warto wykonać badanie KIR?
Badanie to może dostarczyć parze starającej się o dziecko wielu cennych informacji. Co do zasady, badanie KIR jest przeprowadzane u par, u których podejrzewana jest tak zwana niepłodność immunologiczna. Dzięki poddaniu się mu można więc wykluczyć bądź też potwierdzić domniemaną diagnozę. Wówczas możliwe stanie się wdrożenie odpowiedniego postępowania.
Badanie KIR – czy istnieje możliwość refundacji z NFZ ?
Wiele osób zastanawiających się nad wykonaniem badania KIR może zastanawiać się nad tym, jakie koszty są z nim związane i czy jest możliwe wykonanie badania KIR w ramach NFZ. Niestety, należy zdawać sobie sprawę z tego, że badanie KIR nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeżeli więc chcemy się mu poddać, nie pozostaje nam nic innego jak badanie prywatne, które jest oczywiście płatne.
Jak przebiega badanie KIR?
Badanie KIR jest badaniem szybkim i mało uciążliwym. Do jego wykonania niezbędna będzie próbka krwi pobrana z żyły odłokciowej. Czas oczekiwania na wyniki takiego badania nie jest na szczęście zbyt długi. W przeważającej większości przypadków wyniki badania dostępne są już po kilku dniach od jego wykonania. Większość laboratoriów zastrzega sobie jednak, iż maksymalny czas oczekiwania na wynik wynosi 10 dni.