Jak wykonywane jest badanie HLA-C?

Kiedy zaleca się wykonanie badanie HLA-C

Badanie HLA-C to molekularna analiza genetyczna zapewniająca wysoką skuteczność. Wystarczy pobranie od pacjenta próbki krwi żylnej, by laboratorium było w stanie przeprowadzić badanie. Nie trzeba wcześniej przygotowywać się do pobrania, co stanowi ogromną wygodę. Zazwyczaj poleca się wykonywać badanie HLA-C razem z analizą KIR.

Kiedy zaleca się wykonanie badanie HLA-C?

Badanie HLA-C jest wykonywane w celu diagnostyki niepłodności, szczególnie jeśli wcześniej wykonywane badania nie dały odpowiedzi, skąd biorą się przyczyny niepłodności. Badanie zalecane jest przy objawach takich jak problemy z poczęciem, nawykowe poronienia i kolejne nieudane procedury in vitro. Analiza może mieć kluczowe znaczenie w diagnostyce niepłodności immunologicznej, której mogą nie wykazać inne badania genetyczne.

Jaka jest cena badania HLA-C ?

Samo badanie HLA-C wiąże się z kosztem około 450-500 złotych. Z racji tego, że zaleca się je wykonywać wraz z badaniem KIR, cena za pakiet sięga około 700 złotych. Warto również podkreślić, że molekularnej analizie powinna poddać się para, dlatego też koszty powinny być liczone podwójne. Dopiero wówczas wynik ma największą wartość diagnostyczną. Na szczęście większość laboratoriów genetycznych oferuje atrakcyjną cenę dla badań wykonywanych przez pary.

Kiedy możemy spodziewać się wyników badania HLA-C ?

Czas oczekiwania na wynik badania nie jest długi. Standardowo czas oczekiwania na wynik analizy to 7 dni roboczych. Warto dopytać w laboratorium wykonującym badanie, kiedy można spodziewać się opracowanego wyniku. Warto pamiętać o konieczności konsultacji wyniku badania z lekarzem.

Badanie HLA-C – czy powinna wykonać tylko kobieta, czy również mężczyzna?

Badanie HLA-C oraz KIR są zalecane do wykonania zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Nie wiadomo kto jest obciążony wadami genetycznymi, mogącymi prowadzić do niepłodności immunologicznej. Dlatego też lekarze polecają zlecić badanie kobiecie i jej partnerowi i dopiero wówczas analizuje się uzyskane wyniki.

Wszystkie artykuły
Back to Top