Na czym polega niepłodność immunologiczna?

Niepłodność immunologiczna w przypadku kobiet

Niepłodność immunologiczna to specyficzny rodzaj niepłodności, która może dotyczyć nawet 6-12% osób mających problemy z poczęciem potomstwa. W przypadku niepłodności immunologicznej organizm może mylnie rozpoznawać własne tkanki i traktować je jako obce – może to powodować problemy z zapłodnieniem lub utratę ciąży na jej wczesnym etapie.

Niepłodność immunologiczna w przypadku kobiet

W przypadku kobiet niepłodność immunologiczna wiąże się z atakowaniem komórki jajowej przez przeciwciała znajdujące się w krwi –  w wyniku tej sytuacji nie dochodzi do owulacji, a więc niemożliwe jest zapłodnienie. W innym wariancie tej niepłodności przeciwciała kobiety mogą zwalczać plemniki lub inne składniki nasienia mężczyzny.

Niepłodność immunologiczna w przypadku mężczyzn

Niepłodność immunologiczna w przypadku mężczyzn przejawia się produkowaniem przeciwciał, które niszczą spermę. Nasienie jest niskiej jakości, brakuje żywych u ruchliwych plemników – o zapłodnienie jest wówczas bardzo trudno.

Niepłodność immunologiczna – badania

Niepłodność immunologiczną można dość łatwo zdiagnozować. Lekarz immunolog zaleca kobiecie badanie autoprzeciwciał aktywność cytotoksyczną komórek NK, ocenę obecności przeciwciał blokujących, test mikrocytotoksyczny, typowanie KIR oraz typowanie tkankowe molekularne HLA-C. W przypadku mężczyzn lekarze zalecają wykonanie badania na przeciwciała antyplemnikowe ASA z próbki krwi żylnej lub spermy.

Niepłodność immunologiczna – leczenie

Leczenie niepłodności immunologicznej polega na podawaniu odpowiednich leków np. immunosupresyjnych, które hamują reakcję immunologiczną organizmu niszczącego komórki jajowe czy składniki spermy. Sposób leczenia farmakologicznego powinien być adekwatny do objawów tego typu niepłodności. Metodami leczenia są również metody wspomagania rozrodu, takie jak inseminacja czy in – vitro. Para cierpiąca na niepłodność immunologiczną nie jest pozbawiona szansy na naturalne zapłodnienie, chociaż leczenie może być czasochłonne i nie zawsze przynosi zamierzony skutek. Wówczas pozostaje właśnie zapłodnienie wspomagane.

Wszystkie artykuły
Back to Top