Trombofilia jest schorzeniem utrudniającym codzienne życie – utrudnia zajście w ciążę, tworzą się niebezpieczne skrzepy w żyłach. Szybka i skuteczna diagnostyka jest bardzo ważna do wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Jak bada się trombofilię?
Najczęściej wykonywanym badaniem jest badanie krwi pod kątem:
- APTT (czas potrzebny do powstania skrzepu)
- PT (czas protrombinowy)
- TT (czas trombinowy)
- Stężenia fibrynogenu
Jednak dodatkowo przy podejrzeniach wrodzonej trombofilii ważne mogą okazać się badania genetyczne, do których wystarczy tylko wymaz z policzka.
Co daje skuteczna diagnostyka trombofilii?
Przede wszystkim skuteczna diagnostyka jest niezwykle ważna w doborze odpowiedniego leczenia. Wprowadzenie leków do diety pacjenta pozwala na długotrwałe zachowanie zdrowia oraz w wielu przypadkach wydłużenie życia o kilka lat.
Warto wspomnieć, że trombofilia wrodzona jest schorzeniem na całe życie. Jednak z trombofilii nabytej można się jak najbardziej wyleczyć, lecząc podstawową chorobę wywołującą trombofilię.
Jakie są pozytywne aspekty skutecznej diagnostyki trombofilii?
Skuteczna diagnostyka oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala na uniknięcie zakrzepicy, która może skutkować zatorowością płucną. Dodatkowo w przypadku kobiet, które starają się zajść w ciążę, odpowiednia terapia może pozwolić uniknąć następnych samoistnych poronień, przedwczesnego odklejania łożyska oraz poważnych powikłań po porodzie.
Kiedy najlepiej wykonać diagnostykę trombofilii?
Na diagnostykę trombofilii nigdy nie jest za późno lub za wcześnie. Najczęściej jest ona diagnozowana przypadkowo podczas rutynowych badań u dziecka lub dorosłego. Wówczas taka osoba jest kierowana na pełną diagnostykę i dobór leczenia. Jednak w przypadku kiedy w rodzinie wystąpił już przypadek trombofilii, warto wspomnieć o tym lekarzowi rodzinnemu, który okresowo będzie kierował na badania krwi.
Jest jednak kilka sytuacji, w których badania krzepnięcia krwi są niezbędne: