Kiedy rozpocząć diagnostykę niepłodności?

niepłodność

Niepłodność rocznie dotyka aż 1,5 miliona par Polaków. Trudności z zajściem w ciążę są dla nich bardzo trudnym i frustrującym doświadczeniem. Niepłodność nie przekreśla jednak szans na zostanie rodzicami. Możliwe jest leczenie, które w większości przypadków przynosi oczekiwane skutki. Wcześniej konieczna jest diagnostyka niepłodności.

Niepłodność a bezpłodność – jakie są różnice?

Przyczyną problemów z zajściem w ciążę może być niepłodność lub bezpłodność. Są to dwa inne zjawiska, które często są ze sobą mylone.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepłodność to niemożność zajścia w ciążę przez okres 12 miesięcy przy regularnym współżyciu seksualnym (przynajmniej 4 razy w tygodniu). Bezpłodność z kolei to trwała niezdolność do posiadania potomstwa.

W przypadku niepłodności możliwe jest leczenie przyczynowe. Bezpłodność jest stanem trwałym. Osoba dotknięta tym problemem nie jest w stanie posiadać biologicznego potomstwa.

Badanie niepłodności – kiedy rozpocząć diagnostykę?

Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje, aby diagnostykę niepłodności rozpocząć po roku bezowocnych starań o dziecko. Wcześniej powinny to zrobić kobiety, które ukończyły 35 rok życia. W ich przypadku diagnostyka wskazana jest po pół roku bezskutecznych starań.

Diagnostyka niepłodności – jakie badania wykonać?

Diagnostyka niepłodności ma na celu wykrycie przyczyny problemu. Lista czynników, które mogą wywoływać niepłodność, jest dość długa, dlatego pacjenci muszą wykonać szereg badań. Najważniejsze nich to:

  • Badania hormonalne – najważniejsze z nich to FSH, LH, estradiol, progesteron, testosteron, hormony tarczycy oraz prolaktyna
  • Badania genetyczne – przyszli rodzice powinni wykonać badanie kariotypu. Częścią diagnostyki męskiej niepłodności powinno być również badanie CFTR oraz AZF. Kobieta z kolei powinna sprawdzić, czy nie jest obciążona trombofilią wrodzoną.
  • Badania immunologiczne – szczególnie badanie KIR oraz badanie HLA-C
  • Badanie jakości nasienia – mężczyzna powinien sprawdzić liczebność, ruchliwość oraz budowę plemników

Niepłodność a badanie KIR i HLA-C – dlaczego warto je wykonać?

Badanie KIR oraz badanie HLA-C to testy, które sprawdzają, czy para zmaga się z niepłodnością immunologiczną. Jest ona spowodowana zaburzonym funkcjonowaniem układu immunologicznego, które blokuje zarodkowi możliwość zagnieżdżenia się w macicy.

Badanie KIR powinna wykonać tylko kobieta, a badanie HLA-C przeznaczone jest dla obojga partnerów. Oba badania wykonuje się na podstawie próbki krwi. W większości placówek wykonać można je w korzystnych cenowo pakietach.

Źródła:

  • Łukaszuk, K., Kozioł, K., Jakiel, G., Jakimiuk, A., Jędrzejczak, P., Kuczyński, W., … & Wołczyński, S. (2018). Diagnostyka i leczenie niepłodności—rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGP). Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 3(3), 112-140.
Wszystkie artykuły
Back to Top