Test podwójny to nieinwazyjne badanie prenatalne, wykonywane pomiędzy 11 i 14. tygodniem ciąży [1]. Na czym polega badanie i co wykrywa? Odpowiadamy na to pytanie w niniejszym artykule.
Zobacz film:
Bezpłatne konsultacje
Wystarczy zostawić numer telefonu w poniższym formularzu, aby zamówić rozmowę – oddzwonimy do Ciebie. Jesteśmy dostępne 7 dni w tygodniu, również w niedziele i święta.
Test podwójny – na czym polega badanie?
Spis treści
Test podwójny należy do nieinwazyjnych badań prenatalnych wykonywanych w I. trymestrze ciąży, a konkretnie, pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży [1]. Badanie nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań, wykonuje je się na podstawie próbki krwi żylnej pobranej od ciężarnej.
Test podwójny – jakie choroby wykrywa?
Test podwójny bada stężenie dwóch substancji: białka PAPP-A oraz beta-HCG (wolnej beta gonadotropiny kosmówkowej). Badanie pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia u dziecka trzech najczęstszych trisomii:
Test podwójny jest zalecany dla kobiet, które zaszły w ciążę po 35 roku życia, wynika to z większego ryzyka wystąpienia nieprawidłowości genetycznych.
Test podwójny – jak interpretować jego wyniki?
Wyniki badań prenatalne powinny być interpretowane przez lekarza. Artykuł ma charakter informacyjny.
Wyniki testu podwójnego są zazwyczaj interpretowane razem z badaniem przezierności karkowej (USG):
zbyt niskie stężenie białka PAPP-A w połączeniu z wysokim beta-HCG i zbyt dużą przeziernością karkową może sugerować zespół Downa,
za niskie stężenie białka PAPP-A i beta-HCG oraz za duża przezierność karkowa mogą świadczyć o zespole Edwardsa lub zespole Patau.
Nieprawidłowy wynik testu podwójnego nie oznacza, że dziecko na pewno urodzi się chore, aby potwierdzić rezultat badania, wykonywane są dalsze badania.
NIPT po teście podwójnym
W przypadku nieprawidłowości wskazujących na podejrzenie trisomii, warto wykonać test o wyższej czułości – NIFTY pro lub Prenatal testDNA. Jego czułość dla trisomii 21. wynosi ponad 99% i jest porównywalna do czułości amniopunkcji.
Prawidłowy wynik NIFTY pro lub Prenatal testDNA może pozwolić odzyskać spokój o zdrowie dziecka i uniknąć amniopunkcji.
Te nieinwazyjne badania wyróżniją się wyższą czułością oraz szerokim zakresem badanych nieprawidłowości.
NIPT korzysta z nowoczesnej metody analizy cffDNA, czyli wolnego płodowego DNA. Dzięki temu NIFTY pro jest bezpieczny (nie wiąże się z ryzykiem poronienia) i jednocześnie tak skuteczny.
DOKŁADNOŚĆ
NIFTY pro i Prenatal testDNA to sprawdzone i skuteczne badania prenatalne. Ich czułość wynosi ponad 99% dla zespołu Downa. Jednocześnie są nieinwazyjne i bezpieczne.
SZYBKI WYNIK
Wynik dostępny jest wygodnie online w bezpiecznym Panelu Pacjenta.
WYGODNIE I BLISKO
Oryginalny test NIFTY pro i Prenatal testDNA wykonasz w 300 przychodniach w Polsce lub pielęgniarka pobierze od Ciebie krew w domu w cenie badania. Umawiamy szybkie terminy badań, nawet na dziś.
KONSULTACJA Z LEKARZEM
W przypadku wykrycia nieprawidłowości, nasze Pacjentki mają zapewnioną w cenie badania konsultację z doświadczonym lekarzem genetykiem. Wyniki konsultuje dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej i członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka.
PEWNE LABORATORIUM
Zwróć uwagę na to komu powierzasz wykonanie badania. Decydując się na wykonanie testu NIFTY pro w testDNA wybierasz laboratorium z 20 letnim stażem na rynku, podmiot leczniczy z ubezpieczeniem OC i laboratorium wpisane do rejestru KIDL. Zadzwoń do nas i zapytaj o badanie:
Częste pytania o NIPT
Czym jest test NIPT?
NIPTto nieinwazyjne badanie prenatalne oparte na analizie wolnego płodowego DNA. Już od 10 tygodnia ciąży pozwala zbadać dziecko w kierunku trisomii 21. (zespół Downa), trisomii 13. (zespół Patau), trisomii 18. (zespół Edwardsa) i innych nieprawidłowości genetycznych. Wystarczy pobrać małą próbkę krwi matki (10 ml z żyły odłokciowej) i zbadać próbkę z wykorzystaniem nowoczesnej metody NGS i zaawansowanych metod bioinformatycznych. To dlatego test NIPT jest tak skuteczny, a jednocześnie nieinwazyjny.
Test NIFTY pro i Prenatal testDNA warto wykonać w każdym przypadku gdy mama chce nieinwazyjnie sprawdzić zdrowie nienarodzonego dziecka i to w szerokim zakresie. Szczególnie jest wskazany gdy:
wiek matki wynosi ponad 35 lat,
w poprzedniej ciąży występowały choroby genetyczne,
w rodzinie występują choroby genetyczne,
badania prenatalne I trymestru dały wynik wskazujący na podwyższone ryzyko trisomii,
jest zalecana amniopunkcja (np. ze względu na podejrzenie trisomii 21., 13., 18.). Prawidłowy wynik NIPT nie wymaga już potwierdzenia badaniem inwazyjnym.
W którym tygodniu ciąży wykonać test NIPT?
Test NIFTY pro i Prenatal testDNA wykonuje się po 10 tygodniu ciąży. Nie ma górnej granicy wieku ciąży i wiek ciąży (po skończonym 10 t.c.) nie wpływa na wiarygodność badania.
Czym różni się NIFTY pro od Prenatal testDNA?
Test NIFTY pro i Prenatal testDNA to skuteczne i sprawdzone testy NIPT. Różnią się zakresem badanych nieprawidłowości, metodą badania oraz laboratorium wykonującym analizy.
Test NIFTY pro bada 102 nieprawidłowości genetyczne i płeć na życzenie. W ciąży pojedynczej zakres badania obejmuje 6 trisomii, 4 choroby związane z nieprawidłową liczbą chromosomów płciowych oraz delecje i duplikacje. W ciąży bliźniaczej NIFTY bada trisomię 21., 13. i 18. oraz płeć na życzenie.
Prenatal testDNA analizuje wszystkie 23 chromosomy płodu dając wyniki zbliżone do analizy kariotypu. Bada wszystkie trisomie, monosomie oraz delecje i duplikacje większe niż 7 Mpz, a także 9 mikrodelecji o wielkości 3-7 Mpz. Opcjonalnie bada płeć i RhD płodu. Dokładny zakres badania zależy od wybranego pakietu. Sprawdź dostępne pakiety >>
Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu NIPT?
Maksymalny czas oczekiwania na wynik testu NIFTY pro to do 10 dni. Często wynik jest szybciej, nawet w 5-6 dni. Maksymalny czas oczekiwania na wynik Prenatal testDNA zależy od wybranego pakietu i wynosi 4-8 dni (zwykle około 5) dla Prenatal testDNA Karyo Plus i 3 oraz do 14 dni dla Prenatal testDNA RHD. Są to dni robocze, liczone od dotarcia próbki do laboratorium.
Wynik udostępniamy gdy tylko jest gotowy – można go pobrać online w bezpiecznym Panelu Pacjenta. Dzięki temu jest dostępny jeszcze szybciej bez konieczności dodatkowego dojazdu do placówki.
Jeśli masz wątpliwości i chcesz uzyskać więcej informacji, skorzystaj z naszych bezpłatnych konsultacji.
Czym różni się NIPT od amniopunkcji i testu PAPP-A?
Można powiedzieć, że test NIPT łączy w sobie nieinwazyjny charakter testu PAPP-A (jest to badanie wykonywane z krwi) i czułośćamniopunkcji (ponad 99% dla trisomii 21.). Test NIPT nie zastępuje badań diagnostycznych jednak gdy jest wykonany np. w przypadku podejrzenia trisomii 21., to jego prawidłowy wynik nie wymaga potwierdzenia badaniami inwazyjnymi. Często jest tak, że test PAPP-a i test złożony wskazują na podwyższone ryzyko choroby genetycznej a dodatkowe badania tego nie potwierdzają i dziecko rodzi się zdrowe.